Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Potrzebujesz szybkich odpowiedzi? Oto najczęściej zadawane pytania i klarowne odpowiedzi od naszych doświadczonych weterynarzy! Więcej porad weterynaryjnych znajdziesz tutaj.

Jeśli zwierzę nie wymiotuje nie ma biegunki może odbyć się po tygodniu od pojawienia się w nowym domu, należy wziąć ze sobą książeczkę zdrowia w celu określenia harmonogramu szczepień i odrobaczenia.

Przez 12 godzin przed zabiegiem zwierzę powinno przejść bezwzględną głodówkę może natomiast bez ograniczeń pić wodę.
Zwierzę należy w tym czasie kilkakrotnie wyprowadzić na spacer. Kotom można stworzyć do tego warunki przygotowując kuwetę z piaskiem
W dniu poprzedzającym zabieg i w dniu zabiegu należy unikać długotrwałych lub intensywnych zabaw, szkolenie i treningu.
Należy poinformować lekarza weterynarii o wszelkich zauważonych zaburzeniach zdrowia zwierzęcia które ma być operowane szczególnie takich jak: biegunka, wymioty, brak apetytu, apatyczne zachowanie, ruja u suk czy kotek.

2.Postępowanie właściciela po zabiegu Bardzo ważne jest zapewnienie zwierzęciu całkowitego spokoju, umieszczenie go w ciepłym pomieszczeniu, okrycie kocem Przez około 12 godzin po zabiegu nie należy jeszcze podawać jedzenia i picia. Trwające jeszcze w tym czasie działanie środków znieczulających może spowodować wymioty W tym okresie zwierzę powinno być pod stałą obserwacją Zabezpieczenie rany pooperacyjnej przed wylizywaniem lub zerwaniem szwów (kołnierz lub ubranko pooperacyjne) Przestrzeganie wizyt kontrolnych i zaleceń lekarza dotyczących podawania leków
Jeśli pies nie ma niepokojących objawów przynajmniej raz do roku podczas szczepienia przeciw wściekliźnie.
Kiedy jego okrywa włosowa wymaga oczyszczenia z brudu lub jeśli kąpiel ma charakter leczniczy.
Jeśli kot nie wychodzi na zewnątrz należy kontrolować jego pazury, aby nie doprowadzić do przerośnięć.
Przed testami sródskórnymi trzeba odstawić wyłącznie leki immunosupresyjne, glikokortykosterydy nie trzeba odstawiać leków nowej generacji np. oklacitinib, lokiwetmab.